Siltumsūknis: labākā apkures sistēma, enerģija par velti |
|
Atrastās mikroskopiskās pelnu daļiņas no izdegušas malkas ir kā pierādījums, ka senais cilvēks Homo erectus pirms apmēram miljons gadiem jau pratis izmantot uguni. Apkure ar malku ir cilvēcei pazīstamākais no apkures veidiem. Un arī mūsdienās liela daļa uztver to kā labāko tieši tāpēc, ka tā jau ir gadu tūkstošus pārbaudīta vērtība. Šprakšķoša malka un dzīva uguns no kamīna - tā nenoliedzami ir mājīguma definīcija un romantiskākais fons aukstiem ziemas vakariem.
Tomēr apkures iekārtu izplatīšanas un uzstādīšanas uzņēmums Commodus uzsver: “Tas, ka cilvēki vienmēr siltumu ieguvuši, kurinot malku, nenozīmē, ka tas ir labākais veids, kā to turpināt iegūt”. Un par mūsdienu labākajiem apkures risinājumiem runājot, kā dabai draudzīgākā alternatīva Nr. 1 šobrīd ir tieši siltumsūkņi.
Tehnoloģijas arvien attīstīstās, un cilvēks atklājis veidus, kā uzlabot arī apkures sistēmas un iegūt siltumenerģiju no citiem avotiem, ne vien koka. Eiropas Zaļajā kursā iezīmētā pāreja uz atjaunojamas enerģijas izmantošanu pielīdzināma trešajai industriālajai revolūcijai. Uzstādītie Eiropas nākotnes mērķi paredz klimatneitralitātes sasniegšanu līdz 2050. gadam, pieliekot punktu siltumnīcefektu izraisošo gāzu neto emisijām. Šī gada martā apstiprinātā VARAM projekta ietvaros iespējams saņemt pat līdz 70% lielu finansējumu fosilās apkures sistēmas nomaiņai.
Lai arī malkas sadegšanas laikā CO2 atmosfērā neizdalās, tomēr nepareizi ekspluatējot malkas apkures sistēmu, izmantojot vecās malkas krāsnis vai kurinot nepietiekami izžāvētu, slapju malku, gaisā nonāk smalkās putekļu daļinas PM2,5. Veiktie aprēķini parāda, ka tās samazina kopējo Eiropas iedzīvotāju ilgdzīvi par aptuveni 8,6 mēnešiem, tāpat šīs daļiņas ir kaitīgas cilvēku veselībai. Ilgtermiņā šo daļiņu ieelpošana veicina saslimstību ar sirds un plaušu slimībām, izraisot astmas pastiprināšanos un pat plaušu vēzi.
Eiropas sapnis ir zaļas un vidi saudzējošas apkures sistēmas. Siltumsūkņi ir šo sapņu piepildījums. Mērķis ir veicināt iedzīvotāju pāreju uz dabai draudzīgākām apkures iekārtām, tieši tāpēc atbalstam pieteikties iespējams arī caur Eiropas fondiem, kā arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas izsludināto konkursu. Vairāk par šīm iespējām ieteicams meklēt informāciju vietējā pašvaldībā.
Siltumsūkņi izmanto atjaunojamo enerģiju, kas atrodas vai nu gaisā vai uzkrājas zemes dzīlēs. Šī enerģija ne vien nekad nebeidzas, bet pieejama par baltu velti. Siltumsūkņa darbināšanai un šīs enerģijas iegūšanai tiek izmantota elektroenerģija. Ilgtermiņā iespējams apkures izdevumus samazināt pat līdz 80%.
Izšķir 3 veida siltumsūkņus: gaiss-gaiss, gaiss-ūdens un zemes siltumsūknis. Izvēloties kādu no šiem trīs siltumsūkņu veidiem, iespējams ietaupīt arī uz būvniecības izdevumu rēķina, jo nav nepieciešama atsevišķa apkures jeb katla telpa un tāpat nav vajadzības pēc šķūnīša malkas vai granulu uzglabāšanai. Ņemot vērā, ka katrs liekais ēkas kvadrātmetrs maksā vismaz 1000 EUR, būvējot jaunu ēku, saimnieks var ietaupīt ievērojamu summu, kas citādi tiktu ieguldīta ar apkuri saistīto telpu ierīkošanā. Tāpēc svarīgi izvēlēties noteikto apkures sistēmu, siltumsūkņa veidu, vēl pirms būvniecības uzsākšanas, lai spētu nodrošināt visekonomiskākos un funkcionālākos arhitektūras risinājumus.
Vizuāli gaiss-gaiss siltumsūknis atgādina kondicionieri - turklāt vasaras siltajos mēnešos to iespējams izmantot tieši šim nolūkam. Viena siltumsūkņa daļa atrodas telpas iekšienē, bet otra - uz ārsienas. Tas izskatās pēc nelielas kastītes un neaizņem daudz vietas, svarīgākais ir izvēlēties tam vispiemērotāko atrašānās vietu istabā, lai tas nepūsu mājiniekiem pakausī.
Arī gaiss-ūdens siltumsūkņa ierīkošanai nav nepieciešama speciāli tam paredzēta telpa, bet to novietot iespējams pat kādā no virtuves skapīšiem. Visbiežāk gan to ievieto atsevišķā saimniecības telpā, kas, piemēram, kalpo arī kā veļas istaba. Ir gaiss-ūdens siltumsūkņi ar iebūvēto boileri - tiem ieteicams izveidot atsevišķu nišu sienā, jo tie izmēros pielīdzināmi ledusskapim. Tiem jānodrošina piekļuve no augšas un priekšas. Savukārt, ja boileris nāk atsevišķi, pats siltumsūknis izmēros ir kā mini ledusskapis. Tādā gadījumā vairāk vietas aizņem pats boileris un jālemj, kur to būtu visērtāk novietot.
Zemes siltumsūkņa ierīkošanai galvenais priekšnosacījums ir pietiekami plašs pagalms, jo kontūra ierakšanai nepieciešama par apkures platību 4-5 reizes lielāka teritorija. Siltumsūknis tiek ierakts gruntsūdeņu dziļumā, visbiežāk - 1,5 līdz 3 m dziļumā. Pēcāk virs tā drīkst stādīt vienīgi nelielus krūmus vai puķes, bet izbūvēt atļauts vienīgi bruģi. Tas ziemas laikā darbojas gluži kā apsildāmā grīda, jo virs tā nekrājas sniegs. Līdz ar to, lai izbrauktu automašīnu no pagalma, šo ceļa gabalu saimniekam no sniega attīrīt nav vajadzības!
Tas, kurš siltumsūknis saimniekam ilgtermiņā būs ekonomiski visizdevīgākais, atkarīgs no mājvietas kopējās platības. Neliela izmēra dzīvokļa vai mājas apsildīšanai, piemēram, vispiemērotākais ir gaiss-gaiss siltumsūknis. Savukārt, zemes siltumsūkņa izbūve kā investīcija atmaksājas tad, ja ir liela apsildāmā platība. Jo šī apsildāmā platība lielāka, jo izdevīgāks ir zemes siltumsūknis salīdzinājumā ar citiem siltumsūkņu veidiem.
Tāpat, nosakot kopējos ikmēneša apkures izdevumus, jāņem vērā konkrētās mājvietas energoefektivitāte, kurai ir ļoti liela nozīme ekonomiskam resursu patēriņam. Energoefektīvā mājoklī ir pēc iespējas mazāki siltuma zudumi, turklāt renovēta mājokļa kopējais kalpošanas mūžs tiek paildzināts. Tā kā katras mājas siltinājums atšķiras, atšķirīgi var būt arī apkures rēķini pat pie vienas un tās pašas platības. Tā, piemēram, nulles enerģijas jeb pasīvajā mājā pat pie -20°C vajadzīgi vien daži kW siltuma, bet nesiltinātā mājoklī tikmēr šis daudzums ir pat desmit reižu lielāks.
Kopumā zemes siltumsūknis vērtējams kā par aptuveni 30% ekonomiskāks par gaiss-ūdens siltumsūkni un granulu apkures katlu. Ja par salīdzinājuma piemēru tiek izvēlēta aptuveni 150-180 m2 liela jaunbūve, salīdzinoši gaiss-ūdens siltumsūkņa sākotnējās ierīkošanas izmaksas būs zemākas, bet zemes siltumsūkņa ierīkošana var būt pat par 50% dārgāka. Tajā pat laikā katrs projekts jāvērtē individuāli, lai aprēķinātu kopējās siltumsūkņa un tā uzstādīšanas izmaksas. Šādu salīdzinājumu var piedāvāt profesionāli eksperti apkures sistēmu jomā, un Commodus speciālisti šajā nozarē strādā jau vairāk kā 10 gadus.
Tā kā ar siltumsūkņiem lielai daļai nav tik lielas pieredzes kā tas ir malkas apkures gadījumā, maldīgi tiek pieņemts, ka siltumsūkņu ierīkošana a priori ir krietni vien dārgāka. Turklāt ir noteiktas situācijas, kad siltumsūknis ir pat lētāks pat malkas krāsni vai granulu/malkas apkures katlu. Jārēķinās, ka siltumsūkņa izbūvei nav nepieciešams skurstenis, kas ir vēl viens faktors, kas samazina kopējos izdevumus. Tāpat jāņem vērā ne vien noteiktas apkures sistēmas uzstādīšanas izmaksas, bet arī ilgtermiņa izdevīgums.
Commodus gaiss-gaiss siltumsūkni iespējams iegādāties sākot no 830 EUR, ieskaitot cenu par montāžu. Savukārt gaiss-ūdens Commodus siltumsūknis pieejams par cenu sākot no 3500 EUR. Šo abu siltumsūkņu ierīkošana ir vienkārša un prasa vien dažas stundas. Vēl ekonomiskāk lietot gaiss-ūdens siltumsūkni iespējams, to savienojot ar saules kolektoru, kuru saslēdz ar boileri. Saules kolektoru izmanto, lai iegūtu silto ūdeni.
Zemes siltumsūknis ir visdārgākais, tomēr tā ieguldījuma atdeve ir tūlītēja un apkures rēķinu summas ievērojami samazinās. Augstas lietderības Commodus NIBE zemes siltumsūknis maksā sākot no 4600 EUR. Apsildot māju ar zemes siltumsūkni, iespējams samazināt kopējos apkures izdevumus pat par 80%.
Atšķirībā no malkas krāsnīm un granulu/malkas apkures katliem, kas pilda tikai sildīšanas funkciju, siltumsūkņus iespējams izmantot arī dzesēšanas režīmā kā kondicionierus. Šo pašu enerģiju, kas tiek iegūta no gaisa vai zemes dzīlēm, iespējams pielietot, lai vasarā mājoklī patvertos no karstuma. Turklāt šāds kondicionieris vienlaikus spēj nodrošināt arī gaisa jonizēšanas un attīrīšanas funkcijas. Tas jo īpaši aktuāli ir tiem, kam ir kāda alerģija, tāpat tas pasargā no dažādām saslimšanām.
Līdz ar to siltumsūknis nav tikai apkures, bet arī kondicionēšanas sistēma. Pateicoties tam, arī savā mājvietā iespējams tveicīgā vasaras dienā uzturēt to patīkamo, atvēsinošo un svaigo sajūtu, kāda ir lielajos tirdzniecības centros vai birojos, kur ierasti darbojas kondicionieri.
Apkures sistēmu izplatītājs un uzstādītājs Commodus ir savas jomas profesionāļi ar 10+ gadu pieredzi, kas piemērotas apkures sistēmas uzstādījuši visdažādākajos projektos - gan pārdesmit kvadrātmetru nelielos dzīvokļos, gan 4000m2 plašā biroja ēkā. Augstu novērtējumu Commodus apkures eksperti saņēmuši arī no tādām atpazīstamām iestādēm kā Rīgas Tehniskā Universitāte, J. Ķīša Estētiskās dermatoloģijas klīnika un Royal Casino SPA & Hotel. Kopumā uzņēmums palīdzējis izveidot vairākus tūkstošus apkures un kondicionēšanas sistēmu.
Ja par siltumsūkņiem radies kāds jautājums, vairāk par to zinās pastāstīt Commodus zinošie eksperti. Vairāk informācijas meklē commodus.lv vai zvani kompānijas atbalsta komandai +37127088108! Commodus eksperti palīdz izvērtēt un aprēķināt, kurš no siltumsūkņiem vai citiem apkures veidiem katrā individuālajā situācijā ir vispiemērotākais.
Другие Интересные статьи:
|
Всего комментариев: 0 | |